Jestem geografem fizycznym, a główną dziedziną mojego zainteresowania jest paleolimnologia. Większość moich prac dotyczy jeziornych osadów rocznie laminowanych i ich fascynującego potencjału do rekonstrukcji naturalnych i antropogenicznych zmian środowiska. W swoich badaniach stosuję metody sedymentologiczne, geochronologiczne i geochemiczne.
Obecnie jestem zaangażowany w kilka projektów dotyczących poznania mechanizmów tworzenia się warw w jeziorach, archiwizowania sygnału klimatycznego w osadach jeziornych oraz rekonstrukcji zmian środowiska w północno-wschodniej Polsce.
Jestem oceanografem o specjalizacji geologia morza. Od kiedy rozpoczęłam pracę naukową badam rocznie laminowane osady jeziorne. W kręgu moich zainteresowań znajdują się procesy warunkujące tworzenie się warw, tworzenie chronologii a także naturalne i antropogeniczne przekształcenia środowiska.
Obecnie realizuję projekt badawczy mający na celu zbadanie długoterminowych interakcji między występowaniem pożaru, klimatem, roślinnością i działalnością człowieka aby określić czynniki odpowiedzialne za występowanie pożarów w północnej Polsce ciągu ostatnich 2000 lat.
Jestem geografem fizycznym, a moje zainteresowania dotyczą jezior i procesów sedymentacji osadów jeziornych. Szczególnie zaciekawiony jestem chronologią osadów warwowych i obiegiem pierwiastków chemicznych w systemie jeziornym. Staram się też doprowadzić sztukę wizualizacji danych do estetycznej perfekcji stosując nowoczesne metody ich ilustrowania.
Obecnie moje badania skupiają się na rozpoznaniu powiązań między formowaniem i mikrostrukturą warw a warunkami meteorologicznymi.
Jestem absolwentką oceanografii, specjalność biologia morza. Doktoryzowałam się na uniwersytecie w Aveiro (Portugalia), a moje zainteresowania naukowe dotyczyły genetyki populacyjnej gorgonii. W wolnym czasie podróżuję, jeżdżę na rowerze, wspinam się. Obecnie pełnię funkcję opiekuna laboratoriów w Zakładzie Geomorfologii i Geologii Czwartorzędu.
Ukończyłam studia geologiczne i oceanograficzne na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Moje zainteresowania badawcze skupiają się wokół sedymentacji osadów w zbiornikach wodnych oraz rekonstrukcji paleośrodowiskowych. Obecnie jestem zaangażowana w projekt dotyczący badań sedymentologicznych i geochemicznych warwowych osadów Jeziora Gorzyńskiego położonego w północno-zachodniej Polsce.
Jestem absolwentką Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie kierunku Ochrona Środowiska. Moje dotychczasowe prace dotyczyły wykorzystania mikroorganizmów w procesie bioremediacji, a także oceny wpływu na środowisko zanieczyszczeń ze źródeł antropogenicznych.
Aktualnie jestem zaangażowana w projekt dotyczący zapisu sygnału klimatycznego w rocznie laminowanych osadach jezior północno-wschodniej Polski.
Stypendium NAWA PPN/ULM/2020/1/00092/U/00001:
Holocene temperature reconstruction in northern Poland using lake midges
Aktualny adres e-mail:
gdemendoza.eco@gmail.com
Projekt NCN 2015/18/E/ST10/00325:
Poszukiwanie sygnału klimatycznego przetrwałego w osadach jeziornych na podstawie zintegrowanego monitoringu współczesnej sedymentacji i analiz ultra wysokiej rozdzielczości osadów rocznie laminowanych
Aktualny adres e-mail:
pauglo1@wp.pl
Projekt NCN 2017/25/N/ST10/00772:
Osady laminowane jako wskaźnik pojawienia się warunków beztlenowych w jeziorach północnej Polski
Aktualny adres e-mail:
a.porajgorska@gmail.com
Karolina pełniła funkcję opiekuna laboratoriów. Obecnie przebywa w Maroku realizując swoją życiową pasję.
Aktualny adres e-mail:
karolina.molisak@ug.edu.pl
Projekt NCN 2015/19/D/ST10/02854:
Poszukiwania kryptotefry: zmierzając do udoskonalenia narzędzia do precyzyjnej korelacji stratygraficznej osadów jeziornych w północnej Polsce (TEPHRA)
Aktualny adres e-mail:
malgorzata.kinder@ug.edu.pl
Projekt PSPB-086/2010:
Climate of northern Poland during the last 1000 years: Constraining the future with the past (CLIMPOL)
Aktualny adres e-mail:
alicja.bonk@ug.edu.pl